U15 Gen Blue squad selected


5/08/2019





NSW Rugby have selected their U15 Gen Blue squad ahead of the National Championships in October.

The squad will now undertake a training program at NSW Rugby’s Daceyville HQ throughout September under the watchful eye of Pathways Program Coordinator, Matt Evrard and Head of Talent Management, Andrew Cleverley.

Selections for the squads have been made right across the NSW Rugby pathways, with players selected from a range of competitions representing both club and school.

2019 U15 Gen Blue squad:

Front Row:
Samuel Sahyoun (Eastwood), Metui Sela Fuka (Illawarra), Jack Barrett (Norths/Joeys), Bonamarei Taiki (Parra 16), AJ Preketes (Randwick), Sitiveni Tamani (West Harbour), Callum Tunks (Sydney Uni), Jamie Donovan (Eastwood), Oscar Ortolani (Sydney Uni), Nosa Obaseki (Central West), Nicolaas Van Der Rayden (Warringah), Henry Basten (Kings), Baily Park (Kings), Leo Bassingthwait (Central West), Philip Talaileva (Hunter), Bryn Edwards (Gordon), Jack Walkom (Joeys), Junior Latu (Parramatta), Alex Shahla (Eastwood), Paul Vaokakala (Manly), Cade Lacey (Sydney Uni).

Loose Forwards:
Rodney Blake Jnr (Southern Districts), Ethan Halatokoua (Illawarra), Ben Di Staso (Manly), Harry Agar (Joeys), Sam Giffin (Riverview), Harry Moxham (Gordon), James Vorster (Eastwood), Louis Dalrymple (Newington), Sebastian Bush (Manly), Luron Patea (Penrith), Sam Hannan (Norths), Indiana Rice (Southern Districts), Lachie Thorpe (Shore), Samuel Pickard (Eastwood), Luron Patea (Penrith), Sam Hannan (Norths), Indiana Rice (Southern Districts), Lachie Thorpe (Shore), Samuel Pickard (Eastwood), Noa Faatui (Manly), Tevita Junior Alatini (Penrith), Ashton Lyne (Norths), Paulo Tauiliili-Pelesasa (Trinity), Jaydon Viliamu (Illawarra), Darcy Blackmore (Maitland).

Halves:
Dan Nelson (Riverview), Douglas Phillipson (Central West), Daniel Ward (Manly), Will Rohrsheim (Norths), Billy Dickens (Newington), Tom Martin (Waverley), Ollie Cummins (Manly), Isaiah Katoa (Penrith), Eli Sungala (Barker), Joey Fowler (Gordon).

Outside backs:
Della Cruz Paita (Norths/Joeys), Jarrah McLeod (Knox), Jacob Biet (Barker), Siteni Taukamo (Randwick), Talanoa Penitani (Southern Districts), Will Kennedy (Barker), Ronan Leahy (Norths), Uaale Elisara (Penrith), Tyrese Lokeni (Parramatta), Henry Murray (Shore), Archie Saunders (Warringah), Ezra Gosche (Penrith), Owen Blake (Central West), TJ Speedy Coe (Waverley), Drew Williams (Newington), Gabriel Lockley (Eastwood), Cainan Hardiman (Penrith),Max Jorgensen (Norths), Josh Papalii (West Harbour), Hadley Tonga (Kings), Malakai Tareke (Penrith).

Shadows:
Henry Makoni (Manly), Malcolm Butt (Sydney Uni), Xavier Degei (Penrith), Angus Scott (Southern Districts), Tom Livingston (Barker), Jackson Ropata (Illawarra), Joe Hutton (Gordon), Lachlan Broederlow (Penrith), Anthony Taufa (Manly 16), Dane Towns (Waverley), Savinata Moala (Eastwood), Bernard Lund (Norths)


23/08/2019

22/08/2019

22/08/2019

19/08/2019

15/08/2019

An error has occurred. Error Loading the Article List: