Tooheys New Shute Shield :: Round 13 Preview


9/07/2010





Friday, 9 July 2010

Eastern Suburbs will field their strongest side of the season when they meet West Harbour at Concord Oval in the ABC TV Game of the Day, while Round 13 of the Tooheys New Shute Shield also features a top of the table clash between Southern Districts and Manly. 

Eastwood will look to hit back against Norths at home, Sydney Uni face a Parramatta team building in confidence while Randwick are expected to continue their strong form from last weekend on their trip to Penrith.

Gordon will host a Sunday afternoon match at Chatswood Oval against Warringah who are looking to cement their position in the top six.

Saturday 10 July 2010
West Harbour (7th) v Eastern Suburbs (4th) at Concord Oval (3:10pm, ABC TV)
West Harbour will be ruing a missed opportunity to entrench themselves in the top six after going down to Northern Suburbs last weekend and face an even sterner test tomorrow when they meet Eastern Suburbs in the ABC TV Game of the Day.

The Beasts are fielding their strongest side of the season with Wallabies Huia Edmonds and Matt Hodgson donning the red, white and blue for the first time in 2010 alongside Brumbies and Australian U20 flyhalf Matt To'omua. Easts cannot move higher than fourth even if they beat the Pirates, however they could extend their winning streak to four going into next week's local derby with Randwick.

The battle up front is set to be a highlight with HSBC Junior Waratah Ofa Fainga'nuku and Brumby Guy Shepherdson packing down against Melbourne-bound former Wallaby Rodney Blake and newly-capped Fiji international Campese Ma'afu.

The Pirates have included talented flyer Macquire Tatola on the wing with Dave Paurini returning to the starting XV at fullback.

West Harbour: 1. Rodney Blake, 2. Todd Pearce, 3. Campese Ma'afu; 4. Steve Mafi, 5. Sam Wykes; 6. Sione Tau, 7. Mark Porpiglia, 8. David Fungalei; 9. David Fong, 10. Jai Ayoub; 11. Tito Mua, 12. Lester Salanoa, 13. Rory Sidey, 14. Macquire Tatola; 15. Dave Paurini.
Eastern Suburbs: 1. Ofa Fainga'anuku, 2. Huia Edmonds, 3. Guy Shepherdson; 4. Phil Mathers, 5. Ed Brenac; 6. Matt Hodgson, 7. Will Brock, 8. Andrew Shaw; 9. Brendan McKibbin, 10. Matt To'omua; 11. Damon Anderson, 12. Ben Ward, 13. Ryan Cross, 14. Anton Lavin; 15. Pat Dellit.
Referee: James Leckie


Eastwood (3rd) v Northern Suburbs (8th) at T.G. Millner Field (3:00pm)
Eastwood were the form side of the competition going into last weekend's loss to Warringah and will be hoping to get back to their winning ways when they face Northern Suburbs at T.G. Millner Field.

The Woodies had won five in a row before their five-point loss to the Rats last weekend, however injuries to Ben Hand and Cameron Mitchell stalled their attempt to extend their winning run. Both players are out this week which has forced some adjustments however the side is otherwise unchanged.

Norths on the other hand continue to hang in there with their round twelve win over West Harbour dropping the Pirates out of the top six and keeping the Shoremen within touch. Cameron Shepherd has added an element of class to the Norths backline, while the urgency of AJ Gilbert has provided even more energy to a dynamic backrow which includes Carlos Blanco and Matt Lamont.

Chris Burnett's kicking was the decisive factor against Wests last week, and if this match goes down to the wire a shootout with Ben Batger could prove the difference.

Eastwood: 1. Simon Norris, 2. Damien Fitzpatrick, 3. Keiran Longbottom; 4. Tom Alexander, 5. Jared Hanna; 6. Gareth Palamo, 7. Hugh Perrett [c], 8. Locky McCaffrey; 9. James Stannard, 10. James Foote; 11. Nathan Brecht, 12. Sione Piukala, 13. Lachie Turner, 14. John Grant; 15. Ben Batger.
Northern Suburbs: 1. Dave Goulter, 2. Scott Podmore, 3. Nick Lah [c]; 4. Ben Matwijow, 5. Seti Tafua; 6. AJ Gilbert, 7. Carlos Blanco, 8. Matt Lamont; 9. James Price, 10. Chris Burnett; 11. Ben Borg, 12. Stefano Hunt, 13. James Lew, 14. Cam Crawford; 15. Cameron Shepherd.
Referee: Angus Gardner

 

Manly (2nd) v Southern Districts (1st) at Manly Oval (3:00pm)
In what is certain to be one of the matches of the round, Manly will be looking to turn the tables on high-flyers Southern Districts and in doing so take another step towards the top of the competition table.

In their first meeting this year, Souths were able to edge the Marlins by one point in what was one of only three losses Manly have endured this season. The Rebels have named an unchanged side, however Wallaby centre Rob Horne and Brumbies-bound prop Dan Palmer are both expected to return from Test duty and injury, respectively.

Greg Peterson, who this week re-signed with the HSBC Junior Waratahs professional squad for another year, has been elevated to the Manly starting XV and will be looking forward to matching up against Kane Douglas. Peterson will be hoping to follow in the footsteps of Douglas who commenced 2010 in his second season with the HSBC Junior Waratahs professional squad before finishing it as a starting lock in a Super 14 semi-final.

Manly: 1. Eddie Aholelei, 2. Elvis Taione, 3. Tim Fairbrother; 4. Dylan Sigg, 5. Greg Peterson; 6. Will Brame [c], 7. Chris Westekenk, 8. Tevita Metuisela; 9. Chris Cottee, 10. Mark Swanepoel; 11. Lui Siale, 12. John Payne, 13. Brian Sefanaia, 14. Luke Johnson; 15. Adam D'Arcy.
Southern Districts: 1. Tetera Faulkner, 2. John Ulugia, 3. Nic Henderson; 4. Rome Nifo, 5. Kane Douglas; 6. Radike Samo, 7. Sean Doyle, 8. Ita Vaea; 9. Nathan Sievert, 10. Josh Gamgee [c]; 11. Ben Schreiber, 12. Bernie Orbell, 13. Brackin Karauria-Henry, 14. Sisa Waqa; 15. Nicky Price.
Referee: Nathan Pearce


Sydney University (9th) v Parramatta (12th) at University Oval No.1 (3:00pm)
Sydney University remain outside the top six but will be confident of returning to winners' circle when they host Parramatta at University Oval No.1.

The Students will field arguably their strongest team of the year with Wallabies Luke Burgess and Dean Mumm returning to the starting XV along with Western Force forwards Nathan Charles and Ben McCalman who came on from the bench last Saturday.

The entire Uni pack has Super 14 experience and will be looking to establish a strong foundation against a Parramatta outfit which features Tatafu Polota-Nau. The HSBC Waratahs and Wallaby hooker is due to undergo surgery in a number of weeks, however he is determined to help out his beloved Two Blues first and would love nothing more than to cause the upset of the season.

Last weekend Parramatta went into the last ten minutes of their clash with Manly within six points of the Marlins before letting in three late tries. If they can remain in this match for just as long and put themselves in with a chance of winning, the crowd at University could be in for an exciting finish.

Sydney University: 1. Jerry Yanuyanutawa, 2. Nathan Charles, 3. Jeremy Tilse; 4. Dave Dennis, 5. Dean Mumm; 6. Ben McCalman, 7. Pat McCutcheon, 8. Tim Davidson; 9. Luke Burgess, 10. Dan Kelly; 11. Nathan Trist, 12. Tom Carter [c], 13. Michael Hodge, 14. Lachie Mitchell; 15. Julian Huxley.
Parramatta: 1.Richard Just, 2. Tatafu Polota-Nau, 3. Lui Sakaria; 4. Ryan Aniseko, 5. Sam Evalu; 6. Maile Latekefu, 7. Andrew Cox [c], 8. William Tuitupou; 9. Lua Vailoaloa, 10. Pierre Hola; 11. Brendan Lane, 12. Tom Woods, 13. Steve Bortolussi, 14. Roland Herea; 15. Mark Frost.
Referee: James Scholtens

Penrith (11th) v Randwick (5th) at Nepean Rugby Park (3:00pm)
Randwick finally showed what they are capable of against good opposition in their bonus point victory over Sydney University last weekend and they will be determined to keep the competition points ticking over when they travel to Nepean Rugby Park to face Penrith.

Kurtley Beale and Drew Mitchell starred for the Wicks last weekend with Lala Lam, Ben Mowen and Sekope Kepu doing the damage up front against one of the strongest packs in the comp. Lam will sit on the bench this week with Dave Parsons earning a start, while John Fonokalafi comes in at hooker for Nio Halangahu who is off to join Eastern Province in the Currie Cup First Division. Brent Kelly is the new captain.

Penrith's task is all the more difficult given this will be their third match in the space of a week after going down to Gordon in a catch-up game on Tuesday night.

Penrith: 1. Dave Coventry [c], 2. Toa Asa, 3. Sims Tooala; 4. Johnny Smith, 5. Sione Tonga; 6. Vili Napa'a, 7. Winnie Paulo, 8. Chris Aho; 9. Lee Ula, 10. Stan Tuionuku; 11. Davo Alo, 12. Tawhiri Walsh, 13. Henry Lilomaiava, 14. Leon Bott; 15. Gavin Duncan.
Randwick: 1. Sekope Kepu, 2. John Fonokalafi, 3. Lotu Taukeiaho; 4. Steve Brennan, 5. Tim Maxwell; 6. Dave Parsons, 7. Dave Vizer, 8. Ben Mowen; 9. Josh Valentine, 10. Brent Kelly [c]; 11. Drew Mitchell, 12. Bevu Tuqiri, 13. Nick Cummins, 14. Tom Tombleson; 15. Kurtley Beale.
Referee: Ian Smith


Sunday 11 July 2010
Gordon (10th) v Warringah (6th) at Chatswood Oval (3:00pm)
Gordon recorded just its third win of the season on Tuesday night against Penrith and face a tough assignment on Sunday afternoon when they meet Warringah at Chatswood Oval.

The Rats have had a turbulent couple of weeks after upsetting Eastwood in round eleven, then drawing to West Harbour last weekend before flyhalf Brett Sheehan was suspended for five rounds for misconduct. Exciting youngster John Kennedy will fill Sheehan's No.10 jersey, while the other backline change for Warringah sees Josh Toole move into the centres for Will Sare.

A win for Gordon would put them back in with an outside chance of qualifying for the finals, while victory for Warringah should see them remain in the top six.

Gordon: 1. Marty Plokstys, 2. Ben Whittaker, 3. Tobius Gukibau; 4. Jared Barry, 5. Mark Johnson; 6. Jason Peseta, 7. Chris Alcock, 8. Billy Ratu; 9. Vinnie Byrne [c], 10. Dave Harvey; 11. Dion Berryman, 12. Josh Whittaker, 13. Dane Haylett-Petty, 14. Matt McDougall; 15. Mark Preston.
Warringah: 1. Pek Cowan, 2. Luke Holmes, 3. AJ Whalley; 4. Brent Murphy, 5. Tom Hockings; 6. Beau Robinson, 7. Michael Lipman [c], 8. Trevor Richardson; 9. Josh Holmes, 10. John Kennedy; 11. Dylan Smouha, 12. Sam Harris, 13. Josh Toole, 14. Joelin Rapana; 15. Pat McCabe.
Referee: Daniel Cheever

REPRESENTATIVE PLAYERS FEATURED THIS ROUND
HSBC Waratahs (2010): Damien Fitzpatrick (Eastwood), Locky McCaffrey (Eastwood), Lachie Turner (Eastwood), Chris Alcock (Gordon), Tatafu Polota-Nau (Parramatta), Kurtley Beale (Randwick), Drew Mitchell (Randwick), Sekope Kepu (Randwick), Ben Mowen (Randwick), Kane Douglas (Southern Districts), Luke Burgess (Sydney University), Tom Carter (Sydney University), Dave Dennis (Sydney University), Pat McCutcheon (Sydney University), Dean Mumm (Sydney University), Jeremy Tilse (Sydney University), Josh Holmes (Warringah), Rory Sidey (West Harbour)
HSBC Junior Waratahs Professional (2010): Ofa Fainga'anuku (Eastern Suburbs), Brendan McKibbin (Eastern Suburbs), Adam D'Arcy (Manly), Greg Peterson (Manly), Paddy Ryan (Sydney University, reserve)
Brumbies (2010): Huia Edmonds (Eastern Suburbs), Guy Shepherdson (Eastern Suburbs), Matt To'omua (Eastern Suburbs), Josh Valentine (Randwick), Brackin Karauria-Henry (Southern Districts), Julian Huxley (Sydney University), Jerry Yanuyanutawa (Sydney University), Pat McCabe (Warringah)
Queensland Reds (2010): Andrew Shaw (Eastern Suburbs), Radike Samo (Southern Districts)
Western Force (2010): Keiran Longbottom (Eastwood), Ryan Cross (Eastern Suburbs), Matt Hodgson (Eastern Suburbs), Dane Haylett-Petty (Gordon), Ben Whittaker (Gordon), Tim Fairbrother (Manly), Mark Swanepoel (Manly), Stefano Hunt (Northern Suburbs), Cameron Shepherd (Northern Suburbs), Nick Cummins (Randwick), Nic Henderson (Southern Districts), Nathan Charles (Sydney University), Ben McCalman (Sydney University), Pek Cowan (Warringah), Sam Harris (Warringah), Tom Hockings (Warringah), Joelin Rapana (Warringah), Sam Wykes (West Harbour)
Melbourne Rebels (2011): Nic Henderson (Southern Districts), Tim Davidson (Sydney University), Julian Huxley (Sydney University), Lachie Mitchell (Sydney University), Michael Lipman (Warringah), Rodney Blake (West Harbour)
Australian Sevens (2009/10): James Stannard (Eastwood), Brian Sefanaia (Manly), Brackin Karauria-Henry (Southern Districts), Pat McCutcheon (Sydney University)
Australian U20 (2010): Locky McCaffrey (Eastwood), Matt To'omua (Eastern Suburbs), Greg Peterson (Manly), Selesi Manu (Manly)
 



11/12/2018

10/12/2018

09/12/2018

07/12/2018

04/12/2018

An error has occurred. Error Loading the Article List: