2009 Tooheys New Shute Shield :: Round 22 Preview


4/09/2009





The 2009 Tooheys New Shute Shield Finals Series will take shape on Saturday when the final round of the regular season is contested across Sydney.

While Sydney University and Randwick have already secured a rest in the opening weekend of the finals, five other teams are vying for four places, with four of this weekend's games set to affect the outcome.

There will also be interest in the final outcome of the competition's highest pointscorer. Manly fullback Adam D'Arcy currently has 269 points in 2009, more than half of Manly's total for the season. He is currently 18 points ahead of Dave Harvey (Gordon) and Marshall Milroy (Randwick), however with Gordon and Randwick lined up against the bottom two teams on the ladder, the race for the competition's leading pointscorer could go right down to the wire.

2009 TOOHEYS NEW SHUTE SHIELD
Round 22 - 5 September 2009

 

SYDNEY UNIVERSITY (1st) V EASTWOOD (4th) at University Oval No.1 (ABC TV Game, 3:10pm)
Eastwood have secured a place in the Tooheys New Shute Shield Finals Series but their position on the ladder will be hard to improve when they face the defending champions at University Oval No.1.

Sydney University have not lost since round eight, and while they have only won by five points or less in their last two matches, they have proven they have the mettle to grind out tough victories.

Phil Waugh returns to bolster an impressive Students pack, however Eastwood have shown strong ascendency up front throughout the year and will be looking to match the minor premiers in this department.

Last weekend Eastwood let in two late tries to lose their clash against Gordon, and will need to go the full eighty minutes against the Students who are undoubtedly the best second half team in the competition.

Sydney University: 1. Jerry Yanuyanutawa, 2. Ben Roberts, 3. Pat Ryan; 4. Dave Dennis, 5. Ben McCalman; 6. Pat McCutcheon, 7. Phil Waugh, 8. Tim Davidson [c]; 9. Scott Stumbles, 10. Daniel Halangahu; 11. Jacob Taylor, 12. Tom Carter, 13. Mitch Inman, 14. Nick Edwards; 15. Nathan Trist.
Eastwood: 1. Simon Norris, 2. Damien Fitzpatrick, 3. Barry Fa'amuasili; 4. Ben Hand, 5. Tom Alexander; 6. Gareth Palamo, 7. Hugh Perrett [c], Locky McCaffrey; 9. Chris O'Young, 10. James Foote; 11. Rowan Kellam, 12. Sione Piukala, 13. Tim Bennetts, 14. John Grant; 15. Ray Isara.
Referee: Stuart Dickinson
Last Meeting: Round 11 - Sydney University 29 d Eastwood 17 at T.G. Millner Field

 

EASTERN SUBURBS (7th) V MANLY (3rd) at Woollahra Oval (3:00pm)
Eastern Suburbs have everything to play for when they host Manly in a must-win final round match at Woollahra Oval.

The Beasties four-point loss to Sydney University in round 20 had many pundits believing they have the side to contend for the premiership. However a last-start capitulation to Warringah has seen Easts drop outside the top six and need everything to go their way if they are to be in the mix for the title.

Easts sit four points behind Warringah and five points behind Eastwood, meaning not only to the Beasties need to win, they will require Southern Districts and Penrith to do them a favour.

Standing in Easts way is a Manly side which last week finished just five points adrift of Sydney University in front of a big crowd at Manly Oval. The Marlins however will this week be without Wycliff Palu who forced his way back into the Wallabies squad with a barnstorming performance for Manly.

The Marlins currently sit in third position, but could slip as low as sixth if they cannot conjure a repeat of their round eleven victory over Easts.

Eastern Suburbs: 1. Lawrence Marsh, 2. Huia Edmonds, 3. Rob McMickan; 4. Richard Stanford, 5. Lee Morley; 6. Fergus Dorney, 7. Matt Hodgson, 8. Tom Egan [c]; 9. Luke Irwin, 10. Matt Toomua; 11. Gavin Debartolo, 12. Tom Azar, 13. Afusipa Taumoepeau, 14. Anton LaVin; 15. Pat Dellit.
Manly: 1. James Lakepa, 2. Elvis Taione, 3. Tim Fairbrother; 4. Will Munsie, 5. Luke Andrews; 6. Dylan Sigg, 7. Cristobal Westenenk, 8. Will Brame; 9. Chris Cottee, 10. Josh Gamgee; 11. Leon Bott, 12. Brian Sefanaia, 13. Tyrone Smith, 14. Luke Johnson; 15. Adam D'Arcy.
Referee: Nathan Pearce
Last Meeting: Round 11 - Manly 24 d Eastern Suburbs 20 at Manly Oval

 

 

GORDON (5th) V PENRITH (12th) at Chatswood Oval (3:00pm)
Gordon stormed back into premiership calculation with a last gasp surge against Eastwood last weekend and they could now move as high as third with victory over Penrith at Chatswood Oval.

The Highlanders were languishing on the fringe of the top six and looked like vying with Eastern Suburbs for the final playoff position until two tries in the last ten minutes resulted in a bonus point win and a five point buffer to seventh place.

Gordon has selected a new-look front row against the Emus, while impressive rookie Chris Alcock makes a return to the starting XV.

While the odds are stacked against them, Penrith can still avoid the wooden spoon if they pull off the upset of the season. The Emus led Randwick close to half-time last weekend, however their second half performance let them down. That cannot occur again against a team which last week proved they have a complete 80-minute game.

Gordon:
1.Lamarn Ma'a, 2. Dan Hilton, 3. Marty Plokstys; 4. Ed Gower [c], 5. Kingsley Seale; 6. Paulie Tuala, 7. Craig Thomas, 8. Chris Alcock; 9. Justin Turner, 10. Josh Kiel; 11. Terry Preston, 12. Dave Harvey, 13. Mark Preston, 14. Matt McDougall; 15. Dane Haylett-Petty.
Penrith: 1. Dave Coventry, 2. Elvis Levi, 3. Nick Barber; 4. Mosese Makasini, 5. Liam Winton; 6. David Reopoamo, 7. Michael Paulo, 8. Joey Afualo; 9. Alex Pinson, 10. Matt Sonter; 11. Campbell Sione, 12. Luke Cross [c], 13. Nua Alone, 14. Moefili Pinono; 15. Zeb Filise.
Referee:
James Leckie
Last Meeting: Round 11 - Gordon 51 d Penrith 10 at St Marys Leagues Stadium

RANDWICK (2nd) V PARRAMATTA (11th) at Coogee Oval (3:00pm)
Randwick will be looking to fine tune their game in preparation for the finals when they meet Parramatta at Coogee Oval.

Marshall Milroy (251) is currently 18 points behind Adam D'Arcy (269) on the ladder of the Tooheys New Shute Shield's top pointscorers, however after scoring 27 points including three tries when these sides met in June, the Randwick fullback may be eyeing a late charge to the top of the list.

With this clash pitting second against second last, it is one of only two matches in round 22 which will not affect the make-up of the semi-finals.

Randwick: 1. Sekope Kepu, 2. Atonio Halangahu, 3. Lotu Taukeiaho; 4. Tim Maxwell, 5. Steve Brennan; 6. Henry Vanderglas, 7. Seilala Lam, 8. Stephen Hoiles; 9. Josh Valentine, 10. Tim Walsh; 11. Shaun Foley, 12. Toby Browne, 13. Bernie Orbell, 14. Francis Fainifo; 15. Marshall Milroy.
Parramatta:
1. Vai Filimoehala, 2. Scott Podmore, 3. Matt Toli; 4. Sam Evalu, 5. Ryan Ainseko; 6. Andrew Cox [c], 7. Jeremy Bird, 8. Maile Latukefu; 9. Bryce Alley, 10. Aaron Mattin; 11. Roy Iosefa, 12. Areta Lama, 13. Piripi Ranga, 14. Richie Williams; 15. Ben Borg.
Referee: Ian Smith
Last Meeting: Round 11 - Randwick 62 d Parramatta 5 at Granville Park

 

 

NORTHERN SUBURBS (10th) V WEST HARBOUR (8th) at North Sydney Oval (3:00pm)
Pride will be on the line when Northern Suburbs host West Harbour at North Sydney Oval. This is one of only two matches this weekend - along with the Randwick-Parramatta clash - which will not affect the Finals Series regardless of the outcome.

Northern Suburbs have been strengthened markedly by the return of Al Baxter, who will be keen to impress in a rare outing for the Shoremen. The return of Baxter's HSBC Waratahs teammate Kurtley Beale has also had an impact with Norths winning back-to-back matches and scoring over 100 points in their last two outings.

However Norths' defence is still an issue having conceded an average of over 33 points per game this season. That doesn't auger well coming up against one of the most potent attacking sides in the competition, West Harbour.

The Pirates finals aspirations were dashed ahead of last week's encounter with the Rebels, however concerns over West Harbour fading away at the end of the season were put to bed with a seven try victory over Souths. Again, they will be out to play some exciting Rugby to finish the season which could mean a try-fest at North Sydney.

Northern Suburbs: 1. Nick Lah, 2. Ryan Dalziel, 3. Al Baxter; 4. Richie Hunt, 5. Pat Maile; 6. James Fitzgerald, 7. Sam Latunipulu, 8. Al McFarland; 9. Tom Burnett, 10. Chris Burnett; 11. Dan Watson-Wood, 12. Chris Moore, 13. Andrew Smith, 14. Corey Brown; 15. Kurtley Beale.
West Harbour: 1.Campese Ma'afu, 2. Todd Pearce, 3. Reg de Jager; 4. Tom Hikila, 5. Andrew Clyne; 6. Ben Lonsdale, 7. Mark Porpiglia, 8. Isaiah Pine; 9. Steve Massey, 10. Jai Ayoub; 11. Tito Mua, 12. Henry Seavula, 13. Metui Maile, 14. John Sinisa; 15. Nick Reily.
Referee: Andrew Lees
Last Meeting: Round 11 - Northern Suburbs 25 d West Harbour 21 at Concord Oval

 

SOUTHERN DISTRICTS (9th) V WARRINGAH (6th) at Forshaw Rugby Park (3:00pm)
Warringah stormed into the top six last weekend with a crushing victory over Eastern Suburbs, however their position in the finals has not been secured ahead of their last round clash with Southern Districts at Forshaw Rugby Park.

Time will tell whether the Rats have timed their run to perfection, however firstly they must overcome one of the toughest matches to win throughout the course of the year.

Most sides don't like the trip to Forshaw, and Souths have turned it into a fortress in recent times, having lost just one home game in the back half of the competition.

While Warringah will go into the match as favourites and could even finish third on the table, a loss could quite feasibly see the Rats drop out of the top six just when they are starting to look like title contenders.

Pek Cowan has returned to Wallaby duty, however the most promising note for Warringah last weekend was the form of their backline which continually threatened. It will need to be in tune again this weekend to find gaps in a Souths midfield controlled by Super 14 centres Josh Tatupu and Rob Horne.

Southern Districts: 1. Nic Henderson, 2. John Ulugia, 3. Guy Shepherdson; 4. Daniel Bray, 5. Kane Douglas; 6. Matt Trouville, 7. Tim McGann, 8. Mick Kauter; 9. Nathan Sievert, 10. Darren Kapene; 11. Brackin Henry, 12. Josh Tatupu, 13. Rob Horne, 14. Ben Connolly; 15. Zac Mullane.
Warringah: 1. Dan Raymond, 2. Luke Holmes, 3. Dan Barnard; 4. Hugh Pyle, 5. Chris Thomson; 6. Brent Murphy, 7. Paul MacGugan, 8. Trevor Richardson; 9. Brett Sheehan, 10. Sam Harris; 11. Dylan Smouha, 12. Josh Holmes, 13. Haig Sare, 14. Jordon Macey; 15. Pat McCabe.
Referee: Steve Walsh
Last Meeting: Round 11 - Warringah 27 d Southern Districts 0 at Pittwater Rugby Park

 

REPRESENTATIVE PLAYERS FEATURED THIS ROUND
HSBC Waratahs:
Dave Dennis (Sydney University), Phil Waugh (Sydney University), Daniel Halangahu (Sydney University), Tom Carter (Sydney University), Damien Fitzpatrick (Eastwood), Sekope Kepu (Randwick), Al Baxter (Northern Suburbs), Kurtley Beale (Northern Suburbs), Rob Horne (Southern Districts), Chris Thomson (Warringah), Josh Holmes (Warringah).
HSBC Junior Waratahs (Professional): Pat McCutcheon (Sydney University), Kane Douglas (Southern Districts),
Brumbies: Ben Hand (Eastwood), Huia Edmonds (Eastern Suburbs), Matt Toomua (Eastern Suburbs), Afusipa Taumoepeau (Eastern Suburbs), Tyrone Smith (Manly), Henry Vanderglas (Randwick), Stephen Hoiles (Randwick), Josh Valentine (Brumbies), Francis Fainifo (Randwick), Patrick Phibbs (Randwick, reserve), Andrew Smith (Northern Suburbs), Josh Ulugia (Southern Districts), Guy Shepherdson (Southern Districts), Pat McCabe (Warringah).
Western Force: Ben McCalman (Sydney University), Mitch Inman (Sydney University), Chris O'Young (Eastwood), Richard Stanford (Eastern Suburbs), Matt Hodgson (Eastern Suburbs), Tim Fairbrother (Manly), Dane Haylett-Petty (Gordon), Nic Henderson (Southern Districts), Josh Tatupu (Southern Districts), Luke Holmes (Warringah), Brett Sheehan (Warringah), Sam Harris (Warringah), Haig Sare (Warringah).
Australian Sevens (2008/09): Ben McCalman (Sydney University), Pat McCutcheon (Sydney University), Brian Sefanaia (Manly), Dane Haylett-Petty (Gordon), Henry Vanderglas (Randwick), Tim Walsh (Randwick), Shaun Foley (Randwick), Francis Fainifo (Randwick).
Australian U20s:
Damien Fitzpatrick (Eastwood), Dane Haylett-Petty (Gordon), Seilala Lam (Randwick), Sam Latunipulu (Northern Suburbs), Corey Brown (Northern Suburbs), Kurtley Beale (Northern Suburbs), Kane Douglas (Southern Districts), Rob Horne (Southern Districts).



11/12/2018

10/12/2018

09/12/2018

07/12/2018

04/12/2018

An error has occurred. Error Loading the Article List: